Видано збірник унікальних архівних документів і матеріалів присвячений пам`яті жертв Голокосту єврейської громади Закарпаття, а також тисячам мешканців нашого краю – особам єврейської, угорської, русинської, української, ромської національностей, мобілізованих у період Другої світової війни. Упорядник заступник голови редколегії, керівник редакційно-видавничої групи О.М. Корсун.

Видано збірник унікальних архівних документів і матеріалів присвячений пам`яті жертв Голокосту єврейської громади Закарпаття, а також тисячам мешканців нашого краю – особам єврейської, угорської, русинської, української, ромської національностей, мобілізованих у період Другої світової війни.

Упорядник заступник голови редколегії, керівник редакційно-видавничої групи  О.М. Корсун.

 

Завдячуючи редакційній колегії обласної Книги «Реабілітовані історією. Закарпатська область» майже щороку громадськість краю та всієї України, має можливість ознайомлюватись з архівними документами про історію Закарпаття. Історію надзвичайно цікаву і, водночас, насичену драматичними й трагічними подіями. Не виняток є і 2021 рік, на днях видано друком збірник архівних документів і матеріалів «Репатріація мешканців Закарпаття з країн Європи: з одних таборів в інші – радянські.1944-1953 рр.» присвячений пам`яті жертв Голокосту, сім`ям великої єврейської громади Закарпаття (до 100 тисяч осіб), депортованих у травні-червні 1944 р. за національною ознакою у гітлерівські концентраційні табори, за рік до завершення Другої світової війни, в яких діти до 14 років разом з матерями і немічними батьками, інваліди, громадяни похилого віку, нездатні  до важкої праці, у перші години їх табірної ізоляції загинули насильницькою смертю у газових камерах і були спалені в печах крематоріїв Освенціму та інших концтаборів. А також тисячам мешканців Закарпаття – особам єврейської, угорської, русинської, української, ромської національностей, мобілізованих у період війни в угорські військові підрозділи, робочі батальйони та трудові табори, значна частина яких зазнала національних принижень, поранень у бойових діях каліцтва та загальної втрати здоров`я. Тим, хто вижив і повернувся після війни до своїх домівок як репатріант.

До збірника включені архівні документи та окремі матеріали з фондів Державного архіву Закарпатської області, відомчих архівів Управлінь СБ України та Національної поліції України в Закарпатській області та Всеукраїнського єврейського благодійного фонду «Хесед Ар`є» по Закарпатській області.

Особлива подяка керівникам і колективам Державного архіву Закарпатської області, архіву Управління Служби безпеки України в Закарпатській області, які всіляко сприяли своєчасному упорядкуванню та виданню цього збірника.