Сьогодні ми відзначаємо 75-річницю з Дня утворення Центрального державного історичного архіву. Рішення про утворення Центрального Державного історичного архіву Закарпатської України було прийнято секретаріатом Центрального Комітету Комуністичної партії Закарпатської України (ЦК КПЗУ) 25 серпня та постановою Народної Ради Закарпатської України від 6 листопада 1945 року. Саме тому ми, святкуємо нині 75-річчя утворення Державного архіву Закарпатської області.

Шановні колеги!

 

 Сьогодні ми відзначаємо 75-річницю з Дня утворення Центрального державного історичного архіву.

Рішення про утворення Центрального Державного історичного архіву Закарпатської України було прийнято секретаріатом Центрального Комітету Комуністичної партії Закарпатської України (ЦК КПЗУ)  25 серпня та постановою Народної Ради Закарпатської України від 6 листопада 1945 року. Саме тому ми, святкуємо нині 75-річчя утворення Державного архіву Закарпатської області.

 

З утворенням у 1946 році Закарпатської області у складі УРСР, Центральний Державний історичний архів Закарпатської України був реорганізований в Закарпатський обласний Державний архів з філіалом у м. Мукачеві. Організаційні завдання покладалися на начальника відділу державних архівів Управління МВС в Закарпатській області.

Бюро обкому партії 23 травня 1946 року, протоколом № 38 затвердило на цій посаді Григорія Прокоповича Неклесу (першого директора Закарпатського обласного державного архіву).

Станом на 01.01.2020 року в держархіві зберігається 1 383 401 одиниця зберігання, документи яких охоплюють історичні епохи від раннього середньовіччя до початку ХХI ст. Найдавніший оригінальний документ датований 1391 роком. За період з XV до XVI століття збереглася незначна кількість документів. Значно більше документів збереглося починаючи з XVIІ століття. Вони мають неоціниме значення для вивчення історії Карпатського краю та країн Центральної і Східної Європи.

Ми віддаємо належне всім поколінням Закарпатських архівістів, які в нелегких умовах зберегли виняткової значимості документи з історії нашого краю – унікальну спадщину Національного архівного фонду, одвічне джерело знань і мудрості, скарбниці історико-культурної спадщини краю і країн Центрально-Східної Європи.

Адже архів – це невичерпне джерело розвитку інформаційного суспільства, з якого нащадки в змозі черпати найкращі творіння й досягнення минулих поколінь, це – сама історична пам’ять.

Саме ви, шановні архівісти, своєю наполегливою, невтомною працею забезпечуєте збереження історичної пам’яті ідеалів і традицій, збагачує історію рідної України, гідними справами підносите престиж своєї професії.

Щиро зичемо вам, в першу чергу, здоров’я, подальших успіхів, безмежної енергії та наснаги у вашій добрій і нелегкій справі – збереженні і примноженні документального фонду нашого краю, його багатої історії.

Нехай Ваша подвижницька і самовіддана праця стане надійним містком між минулим і сьогоденням, служить відродженню та передачі наступним поколінням безцінної історичної спадщини

Нехай кожен день Вашого життя, буде наповнений творчою наснагою і натхненням, принесе благополуччя, й життєвий оптимізм та задоволення і радість Вам від високо професійної справи, яка сьогодні є потрібною в суспільстві.

      Прийміть сердечні вітання з нагоди Вашого прекрасного ювілею – 75-річчя від дня утворення Державного архіву Закарпатської області !

 

Керівництво Державного архіву Закарпатської області