В УжНУ відбулася міжнародна експертна дискусія до 100-річчя перших демократичних парламентських виборів у регіоні
Представники держархіву Михайло Місюк – директор архіву, Михайло Марканич – заступник директора-начальник відділу забезпечення збереженості та використання інформації документів, взяли участь у роботі Міжнародної експертної дискусії до 100-річчя від дня проведення перших демократичних виборів у регіоні.
22 березня 2024 р. в Ужгородському національному університеті відбулася Міжнародна експертна дискусія «Витоки демократичного врядування на Закарпатті», присвячена 100-річчю перших демократичних парламентських виборів у регіоні. Захід був ініційований Науково-дослідним інститутом політичної регіоналістики УжНУ за підтримки Закарпатської обласної ради.
Модерував захід директор Науково-дослідного інституту політичної регіоналістики УжНУ Маріан Токар. «Тема сьогоднішньої дискусії присвячена витокам демократичного врядування на Закарпатті. Ми маємо гарну дату – 100-річчя від дня перших парламентських виборів у нашому регіоні. Сьогодні ми запросили народних депутатів України, депутатів Закарпатської обласної ради, експертів і науковців України, Словаччини, Угорщини, Чехії і, звичайно, представників архівних, музейних та бібліотечних установ на плідні обговорення», – відзначив пан Маріан.
Вітав учасників зібрання голова Закарпатської обласної ради Роман Сарай. «Проведення парламентських виборів 1924 року в демократичний спосіб запустили системний процес впровадження на Закарпатті режиму демократичного врядування, традиції якого тривають і нині. Бачимо транскордонні процеси й відчуваємо допомогу міжнародних партнерів у нашому прагненні стати повноправними членами Європейського Союзу. Дуже радий, що такі питання сьогодні порушуються в межах міжнародної експертної дискусії, ініціатором якої є Закарпаття».
Відтак до учасників звернувся народний депутат України Анатолій Костюх: «Питання про витоки демократичного врядування на Закарпатті (особливо в контексті популяризації парламентської демократії, що протистоїть автократизму і диктатурі) стає дороговказом до перспектив розвитку громадянського суспільства, навіть попри складні часи. Війна в Україні, ситуація довкола нас визначає погляд держав на майбутнє, можливо, навіть не на одне покоління».
Народна депутатка України Іванна Климпуш-Цинцадзе подякувала організаторам за те, що в часи великих випробувань організовують заходи, які допомагають міцно стояти в терористичній війні проти народу України.
Під час експертної панелі були представлені доповіді про демократичні явища у Чехословацькій Республіці та Підкарпатській Русі. Зокрема говорили про виборчі процеси, утворення партій, громадські організації, діяльність нацменшин.
Про особливості розвитку партійної системи в Словацькій Республіці розповідала доцентка Інституту політичних наук Пряшівського університету Наталія Марадик. А декан факультету суспільних наук УжНУ Юрій Остапець схарактеризував електоральні процеси на Закарпатті від незалежності України й до наших днів.
Відтак розглядали архівні презентації, які підготували: директор Державного архіву Закарпатської області Михайло Місюк, завідувач відділу новітньої історії та «Меморіального музею-кімнати ім. А. Волошина» Закарпатського обласного краєзнавчого музею ім. Т. Легоцького Михайло Джахман, архівіст Національного архіву Чеської Республіки в Празі Давід Губений та завідувачка сектору краєзнавчої літератури «Карпатика» Наукової бібліотеки УжНУ Марія Чорній.
«Такі зустрічі потрібні нам для комунікації й перспектив з різних тематик. Тим більше, ми говоримо сьогодні про практику і досвід демократії, а без обміну думками важко цей досвід здобувати», – підсумував Маріан Токар.
Також у межах дискусії, на веб-сайті держархіву розміщено виставку-онлайн, (https://dazo.gov.ua/category/vystavky-onlajn), присвячену 100-річчю перших демократичних парламентських виборів у регіоні. Зокрема, це цифрові копії архівних документів, що стосуються виборів того часу і зберігаються в фондах Державного архіву Закарпатської області.