18 грудня 2018 року у читальному залі Берегівського підрозділу Державного архіву Закарпатської області відкрилася виставка, присвячена до Дня працівників архівних установ.

 

18 грудня 2018 року у читальному залі Берегівського підрозділу Державного архіву Закарпатської області відкрилася виставка, присвячена до Дня працівників архівних установ.

 ДЕРЖАВНИЙ АРХІВ ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ УКРАЇНИ

(далі – ДАЗО)

06 листопада 1945 року Народна Рада Закарпатської України прийняла постанову про створення в м. Ужгороді Центрального історичного архіву, який започаткував в області створення централізованої державної архівної системи. До 1961 року архів підпорядковувався обласному управлінню внутрішніх справ, 1961-1988 роках – архівному відділу облвиконкому. З 1989 року архів підпорядковується Головному архівному управлінню при Кабінеті Міністрів України (на даний час Державна архівна служба України). Назва архіву в залежності від його підпорядкування, функцій і завдань декілька разів змінювалась. Сучасна назва – ДЕРЖАВНИЙ АРХІВ ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ.

В архіві зберігаються документи які охоплюють історичні епохи від раннього середньовіччя до початку 90-х років ХХ ст. Найдавніший оригінальний документ датований 1391 роком. За період з XV до XVI століття збереглася незначна кількість документів. Значно більше документів зберіглося починаючи з XVIІ століття. Вони мають неоціниме значення для вивчення історії Карпатського краю та країн Центральної і Східної Європи.

Сьогодні Державний архів Закарпатської області – це скарбниця унікальних документів, зміст яких розкриває чимало сторінок з історії Угорщини, Чехії, Словаччини, Румунії, Польщі, Австрії, Німеччини, Сербії, Росії та інших європейських країн. Зібрані в архіві документи висвітлюють історію Закарпатської України часів її входження до складу Австро-Угорщини (XIV ст. – 1919 р.), Чехословаччини (1919 – 1938 рр.), а також окупацію краю Угорщиною (1939 – 1944 рр.), історію утворення та возз`єднання Закарпатської України з УРСР.

У 2003 році колектив Державного архіву Закарпатської області за вагомий внесок у реалізацію Концепції сталого розвитку Закарпаття нагороджено Почесною грамотою Закарпатської обласної ради, а за вагомий внесок у справу формування, збереження і використання історико-культурного надбання українського народу – Національного архівного фонду Подякою Державного комітету архівів України (2005 р.).

У 2010 році трудовий колектив Державного архіву Закарпатської області нагороджено Почесною грамотою Кабінету Міністрів України за вагомий особистий внесок у забезпечення реалізації державної політики у сфері архівної справи, багаторічну плідну діяльність із збереження національної історико-культурної спадщини та високу професійну майстерність.

        З нагоди дня працівників архівних установ щиросердечно вітаємо всіх працівників державного архіву та архівних установ.