Видання

Книга скорботи України. Закарпатська область. 6 том.Закарпатські втікачі в СРСР. 1939-1941: Збірник архівних документів і матеріалівВідлуння жахливої трагедії (До 75-х роковин Голодомору 1932-1933 років в Україні: Збірка статей, опублікованих у газетах 30-х років ХХ ст. в Підкарпатській Русі) / Упорядкув. М. В. Делеган, С. А. Вискварко. - Ужгород: ВАТ Мукачівська греко-католицька єпархіяІсторія Мукачівського замкуМонич Олександр, диякон. Заневський монастир в Полонинах: нариси з історії Угольського та Углянського монастирів Мараморошська святиня: нариси з історії Грушівського монастиря Карпатська Україна (1938-1939). Збірник архівних документів і матеріалівІсторія державної служби в Україні.Перелік фондів Державного архіву Закарпатської областіІсторія МукачеваАрхівні установи ЗакарпаттяКолективізація в ЗакарпаттіПерелік фондів та описівПамятники А.С.ПушкинуЗакарпатські Угорці і НімціМукачівська Греко-Католицька ЄпархіяЗакарпатські втікачі в СРСРІсторична символіка поселень Мукачівського районуДержавний архів Закарпатської області. Рекламно-інформаційний проспектЦерква Святого Миколая міста Сату-Маре-Мінтіу: історія та сучасністьШугаї: Історія веховинського села КолочаваРелігія: Історія верховинського села Колочава.Анотований реєстр описів фондів. МихайлоДелеган - Олена Куташі.ПЕРША СВІТОВА ВІЙНА
КАТАЛОГ ВИСТАВКИ
ДОКУМЕНТІВ ТА ФОТОГРАФІЇ

Посилання

www.president.gov.ua
www.rada.gov.ua
www.kmu.gov.ua
derzkomarhiv
www.nads.gov.ua
www.zakarpat-rada.gov.ua
www.carpathia.gov.ua
nazk.gov.ua

В архівному відділі Тячівської РДА надійно зберігаються документальні свідчення минувшини

Тамара Миколаївна Муха завідує архівним відділом Тячівської РДА восьмий рік, тож потрібні відвідувачам документи віднаходить за лічені хвилини, безпомилково орієнтуючись у лабіринтах багатоярусних (аж під саму стелю) архівних стелажів, якими заставлені два просторі приміщення. Проте для такого великого району, як Тячівський, вони вже стали затісними.

– Архів переповнений на 127 відсотків, – каже Т.М. Муха.– Тому вже перейшло в практичну площину вирішення питання розширення його бази: частина фондів зберігатиметься в приміщенні КП «Тиса», на третьому поверсі, де вже ведуться підготовчі роботи. – Найдавніші матеріали, які тут зберігаються, датовані 1946-им роком, – розповідає начальник установи, – коли в краї почали створюватися колгоспи. У 50-их роках у архівне хранилище почали поступати матеріали з правління Тячівської райССТ. Загалом, тут зберігається бухгалтерська документація, розпорядження, накази, рішення, що підтверджують стаж роботи працівників ліквідованих підприємств, та документи з усіх державних установ, РДА, районної та місцевих рад. Всього їх на обліку – 41 631. До речі, цьогоріч документів стало на 468 більше – додалося 198 одиниць постійного терміну зберігання, а фонди з особового складу поповнилися 270-ма документами. Поступають в архів оригінали, а відвідувачам видаються завірені керівником установи копії, рівноцінні оригіналам.

– Найчастіше звертаються до нас люди за довідками, що підтверджують робочий стаж,– каже Тамара Миколаївна. – Адже нерідко трапляється, що з тих чи інших причин, зокрема, через чиюсь службову халатність, відомості не занесено в трудову книжку й про відпрацьовані роки можна судити лишень з відповідних наказів, розпоряджень керівництва. У випадку, коли внутрішню документацію знищено внаслідок пожежі чи іншого стихійного лиха й вона не була передана на зберігання в архівний відділ, працівник домагається підтвердження напрацьованого трудового стажу через судову інстанцію. Останнім часом у архівному відділі відвідувачів побільшало, – продовжує Тамара Миколаївна, – у зв’язку із прийняттям Закону України про спрощений порядок приватизації земельної ділянки, отриманої до 2002 року. Адже, якщо документ про отримання наділу громадянином втрачено, то рішення сесії місцевої ради повинно зберегтися: через кожні п’ять років, після проведеної документальної ревізії, увесь пакет документації передається на зберігання в районний архів. Якщо підприємство (заклад, установа) ліквідовується, документація приймається архівом за наявності ліквідаційного балансу – книги наказів та книги нарахування заробітної плати.

Роботи у працівників архівного відділу вистачає: протягом року вони отримали 1718 заяв та запитів соціально-правового характеру, з них 1129 від організацій, установ про підтвердження стажу роботи, заробітної плати, 623 – від організацій, установ щодо земельних питань. Проте, окрім прийому документів на зберігання та обслуговування заявників, у зав. архівом та двох головних спеціалістів є ще ряд інших важливих функцій: здійснення експертизи цінності документів й проведення засідання експертної комісії, удосконалення описів документальних одиниць зберігання тощо.

Матеріали, що поступають з органів місцевого самоврядування, зберігаються в районному архіві впродовж 30 років, опісля спрямовуються в державний архів Закарпатської області. Тому в архівному відділі Тячівської РДА зараз можна відшукати відповідну інформацію періоду після 1975 року.

До речі, поріг цієї установи переступають не лишень ті, хто задався вирішенням особистих проблем, нерідко людей приводять сюди краєзнавчі пошуки, інтерес до історії рідного краю, розвитку колгоспного руху, промислових підприємств тощо. Представників цієї категорії можуть зацікавити зі смаком оформлені тематичні виставки до 70-ї річниці входження Закарпаття до складу України – «Закарпатська Україна: шлях до возз’єднання» та до 70-ліття Великої Перемоги – «Пам’ять людська не забуде повік».

Йдучи назустріч людям у вирішенні життєво важливих та пізнавальних запитів, районний архів водночас вносить свою частку в поповнення районного бюджету. Цьогоріч, до прикладу, ним було надано послуг на загальну суму 67 тис. 881 грн.

Колишнім працівникам Усть-Чорнянського лісокомбінату їздити за довідками в районний центр не доводиться, адже в районі діє комунальна установа «Дубівський районий трудовий архів», який теж з честю виконує своє призначення. Протягом 2015 року сюди надійшло 166 заяв та запитів про підтвердження стажу роботи та заробітної плати, зокрема, 99 – по віку, 45 стосуються пільгового стажу, 15 – встановлення пенсій по інвалідності. Отже, документальні свідчення трудового минулого, які тут надійно зберігаються, стають багатьом горянам у безцінній нагоді.

Ганна Макаренко.
Назад