Видання

Книга скорботи України. Закарпатська область. 6 том.Закарпатські втікачі в СРСР. 1939-1941: Збірник архівних документів і матеріалівВідлуння жахливої трагедії (До 75-х роковин Голодомору 1932-1933 років в Україні: Збірка статей, опублікованих у газетах 30-х років ХХ ст. в Підкарпатській Русі) / Упорядкув. М. В. Делеган, С. А. Вискварко. - Ужгород: ВАТ Мукачівська греко-католицька єпархіяІсторія Мукачівського замкуМонич Олександр, диякон. Заневський монастир в Полонинах: нариси з історії Угольського та Углянського монастирів Мараморошська святиня: нариси з історії Грушівського монастиря Карпатська Україна (1938-1939). Збірник архівних документів і матеріалівІсторія державної служби в Україні.Перелік фондів Державного архіву Закарпатської областіІсторія МукачеваАрхівні установи ЗакарпаттяКолективізація в ЗакарпаттіПерелік фондів та описівПамятники А.С.ПушкинуЗакарпатські Угорці і НімціМукачівська Греко-Католицька ЄпархіяЗакарпатські втікачі в СРСРІсторична символіка поселень Мукачівського районуДержавний архів Закарпатської області. Рекламно-інформаційний проспектЦерква Святого Миколая міста Сату-Маре-Мінтіу: історія та сучасністьШугаї: Історія веховинського села КолочаваРелігія: Історія верховинського села Колочава.Анотований реєстр описів фондів. МихайлоДелеган - Олена Куташі.ПЕРША СВІТОВА ВІЙНА
КАТАЛОГ ВИСТАВКИ
ДОКУМЕНТІВ ТА ФОТОГРАФІЇ

Посилання

www.president.gov.ua
www.rada.gov.ua
www.kmu.gov.ua
derzkomarhiv
www.nads.gov.ua
www.zakarpat-rada.gov.ua
www.carpathia.gov.ua
nazk.gov.ua

Символ Ужгорода через роки зберігає свою неповторність

Древнє місто над Ужем – місто Ужгород славиться багатьма незмінними візитівками, що уособлюють його витончений шарм і красу. Однією з основних є його герб, історія якого сягає глибокої давнини.

Уже в 1561 році на міській печатці була зображена гілка з трьома листками і квіткою. Певне, тут виходили перш за все з чарівної природи краю. А 1635 року виготовлена і взята в користування нова міська печатка з гербом міста. Зображення виноградної лози з двома гронами прекрасно уособлювало такі поняття, як працю, землеробство, щедрість і багатство природи південних схилів Карпат, в підніжжі яких розташований древній слов’янський Ужгород. Хто був творцем печатки, встановити досі не вдалося, але нема сумніву, що керувався він принципами свободи, миру і праці.

А ось в радянські часи визріла ідея трохи оновити емблему міста, додавши до неї радянські державні символи. Згідно з рішенням виконкому Ужгородської міської ради від 1 вересня 1971 р. за № 322 була затверджена авторська творча група для підготовки та подання пропозицій щодо герба Ужгорода. До її складу входили відомі постаті нашого краю, зокрема й міста: народний художник УРСР, голова авторської групи А. Кашшай, головний архітектор міста, заступник голови В. Футинський, заслужені діячі мистецтв УРСР А. Коцка і В. Свида, члени Спілки художників УРСР Ф. Манайло і В. Микита. Творчий склад групи тривалий час працював над гербом. Опісля неодноразового обміну думками було вирішено в основу нового герба взяти традиційні геральдичні елементи стародавнього герба міста з врахуванням радянських державних символів. Додані серп і молот у верхній частині герба стали символізувати радянську державність. Відтак, 24 січня 1984 р. на сесії Ужгородської міської ради народних депутатів був затверджений видозмінений вигляд герба.

З часом, з набуттям Україною незалежності, герб міста позбувся радянської символіки. Ним прикрашалися будинки, ним були позначені книги, що виходили в світ, він став характерною ознакою найбільшого міста на Закарпатті. І це прекрасно! Бо не схрещені шаблі, не гарматні жерла, не клюкасті хижі орли являються його ознаками, а виноградна лоза з двома виноградними гронами. Та сама, в якій невтомна праця чесного трудівника, в якій любов до землі і прагнення миру для людей, в якій щедре ясне сонце і радість, в якій само життя у всій своїй красі. Попри плин часу герб до сьогодні уособлює працьовитість, любов до життя, вічну молодість і красу, гармонію і благородство – ті характеристики, які цілком і повністю відповідають нинішньому Ужгороду.

За матеріалами архіву Ужгородської міської ради
Ольга ПАЛОШ
Назад