Видання

Книга скорботи України. Закарпатська область. 6 том.Закарпатські втікачі в СРСР. 1939-1941: Збірник архівних документів і матеріалівВідлуння жахливої трагедії (До 75-х роковин Голодомору 1932-1933 років в Україні: Збірка статей, опублікованих у газетах 30-х років ХХ ст. в Підкарпатській Русі) / Упорядкув. М. В. Делеган, С. А. Вискварко. - Ужгород: ВАТ Мукачівська греко-католицька єпархіяІсторія Мукачівського замкуМонич Олександр, диякон. Заневський монастир в Полонинах: нариси з історії Угольського та Углянського монастирів Мараморошська святиня: нариси з історії Грушівського монастиря Карпатська Україна (1938-1939). Збірник архівних документів і матеріалівІсторія державної служби в Україні.Перелік фондів Державного архіву Закарпатської областіІсторія МукачеваАрхівні установи ЗакарпаттяКолективізація в ЗакарпаттіПерелік фондів та описівПамятники А.С.ПушкинуЗакарпатські Угорці і НімціМукачівська Греко-Католицька ЄпархіяЗакарпатські втікачі в СРСРІсторична символіка поселень Мукачівського районуДержавний архів Закарпатської області. Рекламно-інформаційний проспектЦерква Святого Миколая міста Сату-Маре-Мінтіу: історія та сучасністьШугаї: Історія веховинського села КолочаваРелігія: Історія верховинського села Колочава.Анотований реєстр описів фондів. МихайлоДелеган - Олена Куташі.ПЕРША СВІТОВА ВІЙНА
КАТАЛОГ ВИСТАВКИ
ДОКУМЕНТІВ ТА ФОТОГРАФІЇ

Посилання

www.president.gov.ua
www.rada.gov.ua
www.kmu.gov.ua
derzkomarhiv
www.nads.gov.ua
www.zakarpat-rada.gov.ua
www.carpathia.gov.ua
nazk.gov.ua

ПРАЦЯ В АРХІВІ - НЕ РУТИННА,

А ДИГІТАЛІЗАЦІЯ ДОКУМЕНТІВ – СТВОРЕНЯ ЕЛЕКТРОННОЇ БАЗИ АРХІВУ – СУТТЄВО СПРОСТИТЬ РОБОТУ

З початку місяця архівний відділ Ужгородської міської ради змінив місце свого розташування. Донедавна він знаходився безпосередньо у міській раді, на першому поверсі. Відтепер же за новою адресою – по вулиці Кармелюка, 7. Аби дізнатися, що змінилося в умовах роботи відділу ми поспілкувалися з його начальником Тетяною Мар’їною.

Покращення умов зберігання архіву

– В архівному відділі довгоочікуване свято – майже чотири роки ми йшли до того, аби мати нове приміщення. На посаді начальника відділу працюю шостий рік. Після свого призначення була вражена умовами, в яких працюють мої колеги. Тому поставила перед собою мету: перш за все, створити комфортні умови для роботи моїх колег, а також упорядкувати документи з якими вони працюють. За підтримки керуючої справами виконкому Даніелли Геворкян, Департаментом міського господарства було запропоновано і винесено на сесію міської ради проект щодо віднайдення підходящого приміщення для архіву. Відтак, згодом нам було надано будівлю, в якій колись знаходився міський відділ капітального будівництва, а саме по вул. Кармелюка, 7. Депутати одноголосно підтримали «Програму розвитку архівної справи», затвердження якої розглядалося під час засідання сесії. Окрім того, був погоджений кошторис для виготовлення технічної документації, після чого ми уклали договір з підрядником про реконструкцію приміщення.

Тепер відділ архіву міської ради знаходиться в чудових приміщеннях, маємо три світлі кабінети з комп’ютерами, підключеними до мережі Інтернету, читальний зал, є факс, телефони. Архівосховище займає площу у 115 кв. м., воно оснащене сучасним повітроочищувачем, який фільтрує воду і не дає пилу осідати на коробки. Багато-чого змінилося в нашому інтер’єрі, наприклад ми закупили нові стелажі. Окрім всього, маємо нову сучасну електричну котельню, пожежно-охоронну сигналізацію і відеоспостереження.

У відділі, крім мене працюють ще двоє працівників: мій заступник Ганна Бондаренко, яка веде напрямок роботи трудового архіву і є його завідувачем, та головний спеціаліст Олена Станчак, яка має немалий стаж роботи у відділі.

Фонду багато, місця – обмаль

Наразі до архівосховища ми перевезли документи національного архівного фонду постійного зберігання і готуємося до перевезення документів фонду міської ради за 6 років. До його складу входять розпорядження міського голови, рішення проектів виконкомів та засідань сесій депутатського корпусу з 1981 року, матеріали до цього року зберігаються в обласному архіві. На зберіганні у нас будуть знаходитися документи з 1981 до 2006 років. До слова, у кожному відділі міської ради є відомчий архів, з якого потім документація потрапляє до нас.

До Закарпатського обласного архіву ми мали б подавати архівацію кожні п’ять років. Проте вони через брак місця для зберігання не приймають від нас документи, відтак це зберігається в міській раді. Крім документів фонду міської ради, на зберіганні є багато документів інших фондів, зокрема різних відділів, ПТУ, Податкової інспекції та ін. Разом нараховується близько 30 тисяч одиниць зберігання.

В архівному сховищі зберігається й невеликий історичний фонд, який з часом буде цікавий для ознайомлення. Це копії документів, в які входять різнопланові матеріали, наприклад виписки протоколів із засідань народного комітету м. Ужгорода 1944-1945 рр. та інші.

У найближчій перспективі плануємо продовжити роботу з реконструкції приміщення для трудового архіву, який наразі конче потрібний місту. Допоки не вирішене це питання, документи трудового архіву ми розміщуємо у нашому сховищі. Тому й надалі актуальним питанням залишається нестача місця для архівації. Як відомо, документи трудового архіву повинні зберігатися 75 р. З 2000 року проводиться персоніфікація даних, це значно полегшує процес роботи. Однак, паралельно, відбувається збереження документів, адже часто виникають ситуації, коли потрібно мати на руках письмове підтвердження.

Ще один задум, який мрію здійснити це дегіталізація документів, тобто створення електронної бази архіву, що суттєво спрощує роботу. Людина переглянувши певний документ у електронному реєстрі, для подальшої роботи з джерелом зверталась би до нашого відділу. Спілкуюся зі своїми колегами з-за кордону, в яких майже в усіх архівах працює ця система. Тому за можливості плануємо взяти участь у грантовому проекті ЄС і за фінансової підтримки зможемо придбати необхідне обладнання. Поки ж працюємо у тих умовах, які маємо.

Праця у архіві – не рутина!

Іноді зіштовхуюся з непорозумінням. Однак маю бажання й надалі вдосконалювати роботу архіву, адже його робота полягає не тільки у видачі довідок, а й у проведенні цікавих виставок, допомозі учням, студентам в написанні науково-дослідних робіт, пошуці тем.

Зазначу, що на прийом до нас приходить багато людей, протягом року їх до тисячі. Найчастіше звертаються за довідками про зарплату, стаж роботи, а також того, що стосується майнових, земельних питань.

Кілька останніх тижнів працюємо за новою адресою, проте й надалі триває клопіткий процес із перевезення значного багажу фонду архіву. Нагадую, наш архівний відділ працює у понеділок-четвер з 8 до 17 год., у п’ятницю з 8 до 14 год. Обідня перерва з 12.00 до 12.30. Приходьте, завжди раді допомогти у пошуку необхідного!

Ольга ПАЛОШ
Назад