Видання

Книга скорботи України. Закарпатська область. 6 том.Закарпатські втікачі в СРСР. 1939-1941: Збірник архівних документів і матеріалівВідлуння жахливої трагедії (До 75-х роковин Голодомору 1932-1933 років в Україні: Збірка статей, опублікованих у газетах 30-х років ХХ ст. в Підкарпатській Русі) / Упорядкув. М. В. Делеган, С. А. Вискварко. - Ужгород: ВАТ Мукачівська греко-католицька єпархіяІсторія Мукачівського замкуМонич Олександр, диякон. Заневський монастир в Полонинах: нариси з історії Угольського та Углянського монастирів Мараморошська святиня: нариси з історії Грушівського монастиря Карпатська Україна (1938-1939). Збірник архівних документів і матеріалівІсторія державної служби в Україні.Перелік фондів Державного архіву Закарпатської областіІсторія МукачеваАрхівні установи ЗакарпаттяКолективізація в ЗакарпаттіПерелік фондів та описівПамятники А.С.ПушкинуЗакарпатські Угорці і НімціМукачівська Греко-Католицька ЄпархіяЗакарпатські втікачі в СРСРІсторична символіка поселень Мукачівського районуДержавний архів Закарпатської області. Рекламно-інформаційний проспектЦерква Святого Миколая міста Сату-Маре-Мінтіу: історія та сучасністьШугаї: Історія веховинського села КолочаваРелігія: Історія верховинського села Колочава.Анотований реєстр описів фондів. МихайлоДелеган - Олена Куташі.ПЕРША СВІТОВА ВІЙНА
КАТАЛОГ ВИСТАВКИ
ДОКУМЕНТІВ ТА ФОТОГРАФІЇ

Посилання

www.president.gov.ua
www.rada.gov.ua
www.kmu.gov.ua
derzkomarhiv
www.nads.gov.ua
www.zakarpat-rada.gov.ua
www.carpathia.gov.ua
nazk.gov.ua

ТРУДОВІ АРХІВИ ЗАКАРПАТТЯ: вдосконалюють свою роботу

Одним із пріоритетних напрямів роботи держархіву та архівних відділів райдержадміністрацій, міських рад є організаційно-методична робота у справі створення мережі трудових архівів області та зміцнення їх матеріально-технічної бази для збереження соціально значимих документів, що не належать до Національного архівного фонду, але є необхідними для соціального захисту громадян, адже саме на їхній основі відбувається нарахування пенсій та деяких інших соціальних виплат.

Працівниками держархіву та начальниками архівних відділів райдержадміністрацій, міських рад при підтримці місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування проведено значну роботу щодо створення та забезпечення діяльності трудових архівів в області. Зокрема, для надання організаційно-методичної допомоги розроблено три методичні посібники з організації роботи трудових архівів, обліку і використання документів.

Місцеві органи влади спільно з начальниками архівних відділів в більшості міст та районів вирішують питання щодо розширення мережі трудових архівів, забезпечення їх відповідними приміщеннями, оргтехнікою, кадрами та матеріально-технічною базою за кошти місцевого бюджету.

В результаті щороку зростає кількість трудових архівів в області. Якщо на кінець 2010 року діяло 22 трудових архіви, у 2012 році 26 то за станом на квітень цього року в області діють вже 33 трудові архіви, ще 4 трудові архіви перебувають у процесі організації діяльності.

При міських радах створено 2 трудові архіви (при Свалявській та Ужгородській), при районних радах 4 (Міжгірській, Тячівській, Рахівській та Ужгородській) при селищних радах 4 (Воловецькій, Вишківській, Великобичківській та Великоберезнянській). Також діють 23 трудові архіви при сільських радах.

Кращими трудовими архівами області є такі комунальні установи: Рахівський районний трудовий архів, Міжгірський районний трудовий архів, Ужгородський районний трудовий архів і трудовий архів Керецьківської сільської ради Свалявського району. Іхній передовий досвід узагальнюється і впроваджується в практику діяльності в інших районах і містах області.

Пошук оптимальних моделей функціонування трудових архівів в області продовжується. Наприклад у 2013 році відбулися реорганізаційні зміни в Ужгородському районі, 5 трудових архівів при сільських радах було ліквідовано з метою підвищення ефективності зберігання документів та натомість створено комунальний заклад Ужгородський районний трудовий архів Ужгородської районної ради зі статусом юридичної особи. Більшість документів ліквідованих колгоспів та інших підприємств, установ і організацій району зберігаються централізовано в цьому трудовому архіві району.

В організації трудових архівів області треба відзначити організаційно-методичну та результативну роботу начальників архівних відділів Великоберезнянської районної державної адміністрації – Кохан Любов Юрівної та Свалявської райдержадміністрації – Дзямко Наталії Іванівної. Завдяки їх наполегливій праці у Великоберезнянському районі створено 9 трудових архівів при сільських радах, а в Свалявському 7 трудових архівів при сільських радах та Свалявський міський трудовий архів із статусом юридичної особи. У цьому році проведено значну організаційну роботу щодо утворення трудових архівів у Воловецькому районі, зокрема утворено трудові архіви при Білосовицькій, Ростоцькій, Верб'янській сільських радах та при Воловецькій селищній раді.

У поточному році створено 2 трудові архіви у Вино-градівському районі: це при Вербовецькій та Великоком`ятській сільських радах, а також проводиться організаційна робота по утворенню трудового архіву при Фанчиковській сільській раді.

З організації трудових архівів проводить результативну роботу також начальник архівного відділу Іршавської райдержадміністрації у поточному році створено трудовий архів при Довжанській сільській раді та проведено організаційну роботу зі створення трудових архівів при Білківській та Ільницькій сільських радах.

За зверненнями громадян трудові архіви надають довідки соціально-правового характеру, що підтверджують трудовий стаж, розмір заробітної плати, шкідливі умови праці, травматизм на виробництві тощо для нарахування та перерахування пенсій.

Тільки упродовж 2013 року працівниками трудових архівів області виконано більше чотирьох тисяч запитів з соціально-правових питань. Однак, не вирішується питання про виділення приміщення для трудового архіву Ужгородської міської ради, хоча відповідне рішення виконкому міськради є, – і приміщенням трудовий архів мав бути забезпечений ще у 2007 році. Тому в обласному центрі гостро постала проблема збереження документів з особового складу ліквідованих установ, організацій, підприємств різних форм власності, які вкрай необхідні для забезпечення соціального захисту громадян міста.

На сьогодні питання створення мережі трудових архівів є надзвичайно актуальним тому, що в області близько дев`яти тисяч ліквідованих підприємств, організацій, а також відповідно до Указу Президента України від 06.07.2011 № 370/2011 “Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади”, в області щороку проходить ліквідація та реорганізація виконавчих органів влади та державних установ. У зв`язку з цим постає питання впорядкування та збереження документів у тому числі з кадрових питань (особового складу), регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності та інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов`язкових платежів), нарахуванням і виплатою заробітної плати працівникам.

Протягом 2013 року державними архівними установами області, разом з трудовими архівами, виконано більше 16 тисяч запитів соціально-правового характеру на звернення громадян. Це ще раз засвідчує про необхідність активізації роботи зі створення трудових архівів в краї.

Верховною Радою України 5 липня 2012 року прийнято Закон України “Про внесення змін до Закону України “Про Національний архівний фонд та архівні установи”, яким зобов`язано сільські, селищні, міські ради у шестимісячний строк забезпечити функціонування трудових архівів. Це сприятиме активізації роботи по розширенню мережі трудових архівів в нашому краї, що й надалі залишається одним з пріоритетних напрямів роботи державного архіву області та архівних відділів райдержадміністрацій, міських рад.

Архівні довідки, видані громадянам трудовими архівами області, дають змогу захистити свої конституційні права, і це є вагомим підтвердженням соціальної значущості створення трудових архівів для жителів Закарпаття.

Михайло Марканич,
заступник директора Державного архіву Закарпатської області
Назад