Видання

Книга скорботи України. Закарпатська область. 6 том.Закарпатські втікачі в СРСР. 1939-1941: Збірник архівних документів і матеріалівВідлуння жахливої трагедії (До 75-х роковин Голодомору 1932-1933 років в Україні: Збірка статей, опублікованих у газетах 30-х років ХХ ст. в Підкарпатській Русі) / Упорядкув. М. В. Делеган, С. А. Вискварко. - Ужгород: ВАТ Мукачівська греко-католицька єпархіяІсторія Мукачівського замкуМонич Олександр, диякон. Заневський монастир в Полонинах: нариси з історії Угольського та Углянського монастирів Мараморошська святиня: нариси з історії Грушівського монастиря Карпатська Україна (1938-1939). Збірник архівних документів і матеріалівІсторія державної служби в Україні.Перелік фондів Державного архіву Закарпатської областіІсторія МукачеваАрхівні установи ЗакарпаттяКолективізація в ЗакарпаттіПерелік фондів та описівПамятники А.С.ПушкинуЗакарпатські Угорці і НімціМукачівська Греко-Католицька ЄпархіяЗакарпатські втікачі в СРСРІсторична символіка поселень Мукачівського районуДержавний архів Закарпатської області. Рекламно-інформаційний проспектЦерква Святого Миколая міста Сату-Маре-Мінтіу: історія та сучасністьШугаї: Історія веховинського села КолочаваРелігія: Історія верховинського села Колочава.Анотований реєстр описів фондів. МихайлоДелеган - Олена Куташі.ПЕРША СВІТОВА ВІЙНА
КАТАЛОГ ВИСТАВКИ
ДОКУМЕНТІВ ТА ФОТОГРАФІЇ

Посилання

www.president.gov.ua
www.rada.gov.ua
www.kmu.gov.ua
derzkomarhiv
www.nads.gov.ua
www.zakarpat-rada.gov.ua
www.carpathia.gov.ua
nazk.gov.ua

ДЛЯ СУЧАСНИКІВ І МАЙБУТНІХ ПОКОЛІНЬ

Наше професійне свято - це той рубіж, на якому варто зупинитись, щоб хоч на якусь мить перевести подих, зібратися з думками, коротко підсумувати зроблене.

Збираючи документи й зберігаючи їх для прийдешніх поколінь, ми виконуємо важливу, відповідальну місію, бо без архівів немає історії. Документальні свідчення, що дійшли з минулого, допомагають нам відчути дихання далеких епох, зрозуміти логіку подій, перейнятися думками і сподіваннями своїх попередників, відкрити нові грані їхнього життя. Так само передаємо ми своїм нащадкам як неоціненну спадщину документи нашої епохи.

В архівному відділі зберігаються безцінні джерела інформації про історію нашого району. Нині архівісти працюють над накопиченням архівних документів, які формуються у процесі національного державотворення. З документів, у яких зафіксовано етапи становлення держави, наступні покоління вивчатимуть історичну правду про наше сьогодення. Крайні дати документів НАФ в архівному відділі станом на 01.12.2013 року 1946 – 2013 роки.

На державному зберіганні у архівному відділі знаходяться 95 фондів, які налічують 17995 одиниць зберігання. З них документів Національного архівного фонду 16884 одиниці зберігання та 1311 одиниць зберігання особового складу, 46 підшивок газети «Карпатська зірка».

З метою забезпечення збереження документів розроблено Програму розвитку архівної справи в районі на 2011-2015 роки. Однак на сьогоднішній день жодні кошти, передбачені даною Програмою на поліпшення умов зберігання документів та довготривалого їх використання, не виділялись.

Архівний відділ працює над удосконаленням та переробкою описів фондів, оправленням, підшивкою і перевіркою наявності справ у фондах, проводить експертизу цінності документів. У нас діє експертна комісія, яка на своїх засіданнях погоджує номенклатури справ, описи упорядкованих документів постійного зберігання, особового складу, акти про вилучення документів до знищення установ, організацій району. Тільки у 2013 році було погоджено 53 номенклатури справ, описи документів постійного збирання 1003 одиниці зберігання, 1754 одиниці зберігання особового складу, 19 одиниць зберігання погосподарські книги, 339 одиниць зберігання удосконалений опис.

У 2013 році упорядковано, описано, погоджено ЕПК ДАЗО 1003 од. зб. постійних документів. У тому числі оправлено і підшито 664 од. зб. – документи постійного терміну зберігання при плані 532 од.зб., 460 од. зб. – документи з особового складу при плані 86 од.зб.

На постійне зберігання у архівний відділ прийнято 1004 од. зб. при плані 457 одиниць зберігання, у тому числі 857 од. зб. постійного терміну та 161 од. зб. документи особового складу. На договірних засадах упорядковано 827 од. зб., в т.ч. 487 од. зб. управлінської документації та 340 од. зб. – документи з особового складу. Кошти отримані за упорядкування документів на договірних засадах використовуються архівом на придбання канцтоварів, коробок для кар тонування документів, оплата за послуги зв’язку, Інтернет, закуплено в цьому році 4 вогнегасники. Перевірено наявність документів у кількості 2410 од.зб

Люди шукають в архіві документи, які підтверджують їх права на майно, житло, землю, пенсію, трудовий стаж, для написання історії сіл району.

Протягом 2013 року виконано 267 запитів, з них 201 запит вирішено позитивно, 66– заявникам рекомендовано звернутися по місцю зберігання документів. На особистому прийомі розглянуто 142 звернення.

Інтерес до архівних документів зростає. Тільки протягом цього року в архівному відділі побувало 18 користувачів, які опрацьовували архівні документи у приміщенні архіву у кількості 82 одиниці зберігання. Двоє студентів УжНУ вивчали роботу архіву, приймання на зберігання документів, умови їх зберігання у архівному відділі.

У архівному відділі підготовлено 4 постійно діючі виставки архівних документів, що стосуються Великої Перемоги, возз’єднання Закарпаття з Радянською Україною, визволення селища від фашистських загарбників, вшанування пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років, Деякі архівні копії документів по Голодомору, Великій Перемозі передано у музей школи – інтернату.

Хотілось би наповнити архів району фотодокументами, які висвітлюють життя нашого району, його розвиток. Чимало таких фото є у приватних колекціях окремих жителів Березнянщини. Для історії району було би великим внеском, якби окремі з них передали ці світлини у районний архів. Окрім цього архів має можливість відкрити персональний фонд громадян, які можуть передати на зберігання цікаві документи, що мають історичне значення для селища, району тощо. Це б увіковічнило цих громадян у пам’яті нащадків, а не осіло у їх домівках. Бо де гарантія, що колись ці документи не будуть знищені їхніми внуками чи правнуками.

Л.Ю.Кохан,
Начальник архівного відділу
Назад