Видання

Книга скорботи України. Закарпатська область. 6 том.Закарпатські втікачі в СРСР. 1939-1941: Збірник архівних документів і матеріалівВідлуння жахливої трагедії (До 75-х роковин Голодомору 1932-1933 років в Україні: Збірка статей, опублікованих у газетах 30-х років ХХ ст. в Підкарпатській Русі) / Упорядкув. М. В. Делеган, С. А. Вискварко. - Ужгород: ВАТ Мукачівська греко-католицька єпархіяІсторія Мукачівського замкуМонич Олександр, диякон. Заневський монастир в Полонинах: нариси з історії Угольського та Углянського монастирів Мараморошська святиня: нариси з історії Грушівського монастиря Карпатська Україна (1938-1939). Збірник архівних документів і матеріалівІсторія державної служби в Україні.Перелік фондів Державного архіву Закарпатської областіІсторія МукачеваАрхівні установи ЗакарпаттяКолективізація в ЗакарпаттіПерелік фондів та описівПамятники А.С.ПушкинуЗакарпатські Угорці і НімціМукачівська Греко-Католицька ЄпархіяЗакарпатські втікачі в СРСРІсторична символіка поселень Мукачівського районуДержавний архів Закарпатської області. Рекламно-інформаційний проспектЦерква Святого Миколая міста Сату-Маре-Мінтіу: історія та сучасністьШугаї: Історія веховинського села КолочаваРелігія: Історія верховинського села Колочава.Анотований реєстр описів фондів. МихайлоДелеган - Олена Куташі.ПЕРША СВІТОВА ВІЙНА
КАТАЛОГ ВИСТАВКИ
ДОКУМЕНТІВ ТА ФОТОГРАФІЇ

Посилання

www.president.gov.ua
www.rada.gov.ua
www.kmu.gov.ua
derzkomarhiv
www.nads.gov.ua
www.zakarpat-rada.gov.ua
www.carpathia.gov.ua
nazk.gov.ua

Книги, які відкривають історичну правду і солідаризують українське суспільство

Закарпатська громадськість майже щорічно отримує можливість знайомитися з архівними матеріалами про історію нашого краю, що публікуються у Книгах обласної редколегії „Реабілітовані історією”. Історію надзвичайно цікаву і, водночас, насичену драматичними і трагічними подіями. Лише в останні роки з`явилися такі унікальні за своїм змістом документальні видання як „Тернистий шлях до України: Закарпаття в європейські політиці. 1918 –...1945рр” (упрядники О.Д. Довганич і О.М. Корсун) та двохтомник „Карпатська Україна: документи, хроніка подій та персоналії.1938 –...1946 рр” (упрядники першого тому О.Д. Довганич, О.М. Корсун і О.М. Пагіря, другого – С.Д. Федака), в яких висвітлюються етапи рішучих виступів закарпатців за національну свободу та реалізацію своїх державотворчих устремлінь по розбудові рідного краю як автономного, а згодом – і проголошення незалежного державного утворення, якою стала Карпатська Україна. В умовах початку Другої світової війни і загарбницького перерозподілу європейських територій події тогочасній політичній ситуації в Підкарпатські Русі – Карпатській Україні стали помітним кроком до відродження Соборної Української Держави, в якій випала честь жити сучасному поколінню Незалежної України.

У 2011 році рядові поцінювачі історії, педагогічна і наукова громадськість отримали фундаментальний збірник документів “Закарпатські втікачів СРСР: через табори ГУЛАГу і БУЗУЛУК до рідних Карпат. 1939. - 1949 рр.” (упорядники О. М. Корсун і О. М. Пагіря) про трагічну долю мешканців краю, які з початком Другої світової війни масово переходили в Радянський Союз, відразу попадаючи у табори ГУЛАГу. Документи і матеріали, які розміщені у цьому збірнику переконливо свідчать, що поштовхом до втечі закарпатців в радянську державу був комплекс причин. У першу чергу, вплинули довголітня пропаганда про СРСР як державу “необмежених можливостей” і “захисницю знедолених народів”, кривава розправа іноземних нападників над оборонцями Карпатської України, невдоволення утиском рідної мови і, головне, втратою перспективи на незалежність свого краю.

На початку серпня цього року всі ці документальні видання були представлені у пресцентрі Закарпатської обласної державної адміністрації численній групі крайових громадських діячів, науковцям та місцевим журналістам.

Особливу увагу присутніх на презентації привернув увагу щойно опублікований черговий документальний збірник “Закарпатські угорці і німці: інтернування та депортаційні процеси. 1944–1945 рр.” (упорядник О.М. Корсун), підготовлений колективом редколегії обласної Книги “Реабілітовані історією” (голова редколегії – заступник голови Закарпатської обласної державної адміністрації І.І. Качур).

Цей збірник присвячується пам`яті місцевих угорців і німців, мешканців Закарпаття, що безвинно постраждали у повоєнний період. В ньому вперше систематизовано основні архівні документи радянських урядових та керівних органів державної безпеки, внутрішніх справ, військового командування 4-го Українського фронту – укази, постанови, накази, розпорядження, звітні матеріали тощо, на підставі яких фронтові органи НКВС і підрозділи військової контррозвідки „Смерш”, а пізніше МДБ та МВС за участю місцевих управлінських і комуно-партійних структур провели у 1944–1946 роках антинародні за своєю суттю депортаційні акції проти населення Закарпатської України.

До збірника „Закарпатські угорці і німці...” ввійшли унікальні документи, що стосуються вказаної проблеми, які у своїй більшості зберігалися або ж зберігаються у центральних архівах Російської Федерації – „Особому архіві” Главархіву СРСР, Центрі зберігання історико- документальних колекцій (ЦХИДК), Російському державному воєнному архіві (РГВА), Державному архіві Російської Федерації (ГАРФ), Центральному архіві Міністерства Оборони Російської Федерації (ЦАМО РФ).

Значну частину документів збірника становлять матеріали з архівних фондів Державного архіву Закарпатської області, Управління СБ України та Управління МВС в Закарпатській області, а також з приватних збірок окремих громадян.

Науковий пріоритет збірника полягає в тому, що більшість поданих в ньому документів друкується вперше. Вони дозволяють послідовно простежити розвиток історично доленосних для Закарпаття подій у повоєнний період. А з огляду на величезний обсяг архівних матеріалів, включених до збірника, і їх документальну змістовність він поки що залишається найбільш повним інформативним виданням про минулі події, пов`язані з інтернуванням та депортаціями, застосованими радянськими органами безпеки і внутрішніх справ, поряд з репресіями інших верств мешканців краю, до місцевого угорського та німецького населення Закарпаття.

Розміщені у збірнику документи і матеріали дають змогу громадянам охопити весь спектр покищо малодосліджених, документальних свідчень про минулі події повоєнного періоду і зробити по них свій неупереджений висновок.

Документальна композиція збірника формується за традиційною для редколегії схемою у трьох його розділах.

Перший розділ включає законодавчі акти та нормативно-правові акти – укази, постанови, накази, директиви, розпорядження, декрети, які визначили “правове” обґрунтування дій військового командування фронту та регулювали роботу відповідних структур НКВС.

Другий – складають документи, які стосуються безпосередніх дій органів НКВС та МВС і взаємодії з ними місцевих органів влади при виконанні ними депортаційних акцій на території Закарпатської України – довідки звіти, окремі матеріали, які характеризують політичну обстановку в зоні дій НКВС та МВС.

У третьому розділі збірника публікуються скановані зразки окремих документів, які за своїм змістом могли би бути і самостійною книгою. У кожному з них – долі конкретних осіб. Поряд з архівними документами розміщені тематичні статті окремих авторів, а також фотознімки пам`ятників на могилах масових поховань у Пермській, Свердловській, Челябінській областях та в республіці Башкирія Російської Федерації, в місцях, де у повоєнні роки були ізольовані інтерновані угорці та німці. Масове поховання у Закарпатській області загиблих інтернованих місцевих угорців і німців символізує винесений на обкладинку збірника знімок Меморіального комплексу, спорудженого у м. Сваляви, поблизу розташування колишнього табору НКВС.

Публікація збірника документів “Закарпатські угорці і німці: інтернування та депортаційні процеси. 1944–1945 рр.” завершує майже 25-річну архівно-пошукову роботу упорядника цього збірника О.М. Корсуна про один з найдраматичніших періодів історії повоєнного Закарпаття, який увібрав у себе радість і горе краян, їх великі надії на краще і гіркі розчарування. Одним він дав все, у інших відібрав навіть життя. Звідси й перепад в оцінці минулих подій – від жадібного сприйняття правдивої інформації до категоричного її відторгнення.

Напередодні свята – Дня проголошення Незалежної України від імені колективу Державного архіву Закарпатської області щиро вітаю редколегію обласної Книги „Реабілітовані історією”, її науковців, а також працівників державного видавництва “КАРПАТИ” з плідною працею по підготовці та виданню так необхідних для наших громадян правдивих документальних книг про історію рідного краю.

Михайло Марканич,
заступник директора Державного архіву Закарпатської області
Назад