Видання

Книга скорботи України. Закарпатська область. 6 том.Закарпатські втікачі в СРСР. 1939-1941: Збірник архівних документів і матеріалівВідлуння жахливої трагедії (До 75-х роковин Голодомору 1932-1933 років в Україні: Збірка статей, опублікованих у газетах 30-х років ХХ ст. в Підкарпатській Русі) / Упорядкув. М. В. Делеган, С. А. Вискварко. - Ужгород: ВАТ Мукачівська греко-католицька єпархіяІсторія Мукачівського замкуМонич Олександр, диякон. Заневський монастир в Полонинах: нариси з історії Угольського та Углянського монастирів Мараморошська святиня: нариси з історії Грушівського монастиря Карпатська Україна (1938-1939). Збірник архівних документів і матеріалівІсторія державної служби в Україні.Перелік фондів Державного архіву Закарпатської областіІсторія МукачеваАрхівні установи ЗакарпаттяКолективізація в ЗакарпаттіПерелік фондів та описівПамятники А.С.ПушкинуЗакарпатські Угорці і НімціМукачівська Греко-Католицька ЄпархіяЗакарпатські втікачі в СРСРІсторична символіка поселень Мукачівського районуДержавний архів Закарпатської області. Рекламно-інформаційний проспектЦерква Святого Миколая міста Сату-Маре-Мінтіу: історія та сучасністьШугаї: Історія веховинського села КолочаваРелігія: Історія верховинського села Колочава.Анотований реєстр описів фондів. МихайлоДелеган - Олена Куташі.ПЕРША СВІТОВА ВІЙНА
КАТАЛОГ ВИСТАВКИ
ДОКУМЕНТІВ ТА ФОТОГРАФІЇ

Посилання

www.president.gov.ua
www.rada.gov.ua
www.kmu.gov.ua
derzkomarhiv
www.nads.gov.ua
www.zakarpat-rada.gov.ua
www.carpathia.gov.ua
nazk.gov.ua

Учора у Держархіві Закарпатської області відбулася презентація збірника архівних документів і матеріалів „Закарпатські втікачі в СРСР: через табори ГУЛАГу і БУЗУЛУК до рідних Карпат. 1939 – 1949” (упорядники О.М. Корсун, О.М. Пагіря), підготовлений колективом редколегій обласної Книги “Реабілітовані історією” (голова редколегії І.І. Качур), а також трансляція документального фільму „Втікачі у безсмертя”.

Збірник складається з трьох частин. Його перший розділ репрезентують ключові законодавчі документи, що формували радянське „правове поле”, в яке потрапляли закарпатці, втікаючи у Радянський Союз, а також ті міжнародно-правові договори та акти, які визначали їхню подальшу долю. Норми радянського законодавства, за якими встановлювалось покарання за порушення державного кордону СРСР, були сформульовані у ст.84-й Кримінального Кодексу РРФСР та, аналогічно, в ст.80-й КК УРСР, затверджених рішеннями ЦВК СРСР та, відповідно ЦВК УРСР ще у 1927 році і визначали строки покарання порушників кордону від одного до трьох років ув`язнення.

Другий розділ збірника містить документи, що висвітлюють проблему масової втечі закарпатців у СРСР, їхню подальшу долю в радянських таборах та участь в чехословацьких військових підрозділах, які формувались на радянській території під командуванням Людвіка Свободи.

В збірнику наведені цікаві епізоди формування чехословацьких військових частин на території СРСР у містах Бузулук, Новохоперськ та ін.

Третій розділ складають заяви, листи та прохання колишніх закарпатських втікачів і їхніх рідних, а також довідки та висновки прокурорських, судових і слідчих органів про їхню реабілітацію. Саме в цих документах чи не найповніше розкриваються трагічні сторінки життя закарпатських втікачів, колишніх в`язнів сталінського ГУЛАГу. До збірника включена частина документів з фондів Галузевого Державного архіву Служби безпеки України

Документальний фільм „Втікачі у безсмертя” створений у 2009 році творчою групою Закарпатської обласної державної телерадіокомпанії (канал „Тиса-1”): автор Ірина Гармасій, режисер Наталія Тронь, оператори Володимир Дуда, Бейла Балла та Іштван Товт, звукорежисер Олег Шарков.

Документальний фільм „Втікачі у безсмертя” розповідає про трагічну долю закарпатців у переддень та в період Другої світової війни. Він створений на архівних документах, дослідженнях науковців та рідкісних спогадах закарпатців – втікачів у колишній Радянський Союз у 1939–1941 роках, які за нелегальний перехід угорсько-радянського кордону засуджувалися на 3–5 і більше років ув’язнення в таборах ГУЛАГу. Науковим консультантом сценарію виступив доктор історичних наук Омелян Довганич (1930–2009).

Робота над фільмом – написання сценарію, зйомки, дослідження архівних документів у Державному архіві Закарпатської області – тривала майже рік. Головним героєм фільму виступив 100-річний Федір Бобонич (1908–2010) із с. Синевир Міжгірського району, який у травні 1940 року, покинувши дружину з двома дітьми, у складі групи синевирців нелегально перетнув кордон у колишній Союз у пошуках кращої долі. Він вижив у ГУЛАГу, добровольцем пройшов дорогами Другої світової війни і повернувся додому по її закінченню, через шість років.

На зберіганні у державному архіві області та архіві СБ України в Закарпатській області є близько десяти тисяч архівно-кримінальних справ на закарпатських втікачів, матеріали які доступні для досліджень і наукових узагальнень. Надіємось, що це буде спонукати науковців до подальшого пошуку документів по цій проблемі.

Михайло Марканич,
заступник директора Державного архіву Закарпатської області
Назад