Видання

Книга скорботи України. Закарпатська область. 6 том.Закарпатські втікачі в СРСР. 1939-1941: Збірник архівних документів і матеріалівВідлуння жахливої трагедії (До 75-х роковин Голодомору 1932-1933 років в Україні: Збірка статей, опублікованих у газетах 30-х років ХХ ст. в Підкарпатській Русі) / Упорядкув. М. В. Делеган, С. А. Вискварко. - Ужгород: ВАТ Мукачівська греко-католицька єпархіяІсторія Мукачівського замкуМонич Олександр, диякон. Заневський монастир в Полонинах: нариси з історії Угольського та Углянського монастирів Мараморошська святиня: нариси з історії Грушівського монастиря Карпатська Україна (1938-1939). Збірник архівних документів і матеріалівІсторія державної служби в Україні.Перелік фондів Державного архіву Закарпатської областіІсторія МукачеваАрхівні установи ЗакарпаттяКолективізація в ЗакарпаттіПерелік фондів та описівПамятники А.С.ПушкинуЗакарпатські Угорці і НімціМукачівська Греко-Католицька ЄпархіяЗакарпатські втікачі в СРСРІсторична символіка поселень Мукачівського районуДержавний архів Закарпатської області. Рекламно-інформаційний проспектЦерква Святого Миколая міста Сату-Маре-Мінтіу: історія та сучасністьШугаї: Історія веховинського села КолочаваРелігія: Історія верховинського села Колочава.Анотований реєстр описів фондів. МихайлоДелеган - Олена Куташі.ПЕРША СВІТОВА ВІЙНА
КАТАЛОГ ВИСТАВКИ
ДОКУМЕНТІВ ТА ФОТОГРАФІЇ

Посилання

www.president.gov.ua
www.rada.gov.ua
www.kmu.gov.ua
derzkomarhiv
www.nads.gov.ua
www.zakarpat-rada.gov.ua
www.carpathia.gov.ua
nazk.gov.ua

ДО 73-РІЧЧЯ КАРПАТСЬКОЇ УКРАЇНИ

В Ужгороді відкриється виставка унікальних архівних документів

Карпатська Україна, 73-тю річницю проголошення якої відзначатимемо вже 15 березня, хоч і виявилася фактично державою-одноденкою, все ж відіграла неабияку роль в Історії нашого краю. Відтак, щороку в ці дні влаштовують низку заходів, покликаних нагадати про цю подію. Не винятком є і 2012-й. Так, до прикладу, 14 березня відкривається виставка архівних документів, організована Державним архівом у Закарпатській області.

Подібна виставка давно вже стала традиційною. Але щоразу вона видозмінюється. Цього року акцент вирішили зробити на персоналіях (Августин Волошин. Дмитро Остапчук, Степан Росоха, Юліан Ревай, Августин Стефан тощо) та фотоматеріалах – аби виставку було зручніше переглядати. Загалом же представлено буде близько 50 документів, серед яких є чимало й цікавих копій, як-от анкета ув’язненого Августина Волошина. Також тут можна буде знайти повідомлення уряду Підкарпатської Русі про призначення А. Волошина на посаду прем’єр-міністра, протокол засідання уряду Карпатської України та навіть звернення письменника Уласа Самоука про надання йому громадянства Карпатської України. В добірці ж фотодокументів висвітлено відкриття першого Сойму та обрання президентом Карпатської України Августина Волошина. Цікавим є також витяг із протоколу голосування до Сойму Карпатської України. Так в селі Анта- ловці на дільницю прийшло голосувати, як свідчить документ, 235 чоловіків та 240 жінок (разом 475). А от у виборчій урні знайшли всього 464 конверти куди ж поділася решта – невідомо. Цікаво й те, що виборці проголосували із завидною одностайністю – усі голоси віддали за партію “Українське національне об’єднання”.

Завершує ж виставку звернення президента Карпатської України до земляків після припинення існування держави.

Заступник директора Державного архіву Закарпатської області Михайло Марканич пояснює – матеріалів, які стосуються карпатської України, в нашому архіві, звичайно ж, найбільше. Але чимало є цікавих документів у Києві, Москві тощо. Зараз збираються і опрацьовуються матеріали з-за кордону. Так, триває переклад цифрових копій документів із румунської та угорської мов, на підставі яких буде створено окремий, п’ятий фонд за цією темою.

Людмила Олійник
Назад