Видання

Книга скорботи України. Закарпатська область. 6 том.Закарпатські втікачі в СРСР. 1939-1941: Збірник архівних документів і матеріалівВідлуння жахливої трагедії (До 75-х роковин Голодомору 1932-1933 років в Україні: Збірка статей, опублікованих у газетах 30-х років ХХ ст. в Підкарпатській Русі) / Упорядкув. М. В. Делеган, С. А. Вискварко. - Ужгород: ВАТ Мукачівська греко-католицька єпархіяІсторія Мукачівського замкуМонич Олександр, диякон. Заневський монастир в Полонинах: нариси з історії Угольського та Углянського монастирів Мараморошська святиня: нариси з історії Грушівського монастиря Карпатська Україна (1938-1939). Збірник архівних документів і матеріалівІсторія державної служби в Україні.Перелік фондів Державного архіву Закарпатської областіІсторія МукачеваАрхівні установи ЗакарпаттяКолективізація в ЗакарпаттіПерелік фондів та описівПамятники А.С.ПушкинуЗакарпатські Угорці і НімціМукачівська Греко-Католицька ЄпархіяЗакарпатські втікачі в СРСРІсторична символіка поселень Мукачівського районуДержавний архів Закарпатської області. Рекламно-інформаційний проспектЦерква Святого Миколая міста Сату-Маре-Мінтіу: історія та сучасністьШугаї: Історія веховинського села КолочаваРелігія: Історія верховинського села Колочава.Анотований реєстр описів фондів. МихайлоДелеган - Олена Куташі.ПЕРША СВІТОВА ВІЙНА
КАТАЛОГ ВИСТАВКИ
ДОКУМЕНТІВ ТА ФОТОГРАФІЇ

Посилання

www.president.gov.ua
www.rada.gov.ua
www.kmu.gov.ua
derzkomarhiv
www.nads.gov.ua
www.zakarpat-rada.gov.ua
www.carpathia.gov.ua
nazk.gov.ua
В ІСТОРІЇ КОЛОЧАВИ є й угорські сторінки

Історія с. Колочава (Міжгірський район, Закарпатська область) споріднена не тільки з культурною спадщиною України, а й з культурою інших сусідніх країн, зокрема, Угорщиною.

Святкування Дня угорської культури пов’язане з тим, що на території головного цвинтаря села знаходиться невідоме поховання кінця ХІХ початку ХХ століття, на якому встановлено потужний залізобетонний хрест. За деякими переказами жителів, це могила угорського урядовця (касира) із Дебрецена, прізвище якого, на жаль, невідомо.

Знаною і авторитетною людиною в Колочаві був витязь Данило Маркусь (в угорських документах – vitez Meggyes Dansel ur m. kir. oltiszt), який за військові заслуги в Першій світовій війні нагороджений багатьма орденами і медалями Австро-Угорської імперії і був членом організації Ордену Витязів.

Цього року також відзначаємо 110-річницю трагічної загибелі угорського державного емісара, автора програми „Верховинська акція” –допомоги знедоленим верховинцям – Едмунда Егана (1851–1901 рр.), який 1900 році перебував в с. Колочава.

У програмі Дня угорської культури в Колочаві відбулися заходи: театральна постанова „Угорська Колочава”, відкриття пам`ятної дошки Едмунду Егану, виступ фольклорного народного угорського колективу (с. Есень, Ужгородський район); відвідання: Австро-Угорської державної управи в музейному комплексі „Старе село”, пам`ятника загиблим колочавцям в часи Першої світової війни, могили угорського солдата Лайоша Джамбо, а також могили невідомого угорського поховання та покладання квітів.

У 2009 році на День села було відкрито пам`ятник-обеліск „Примире-ння”, який увіковічив прізвища загиблих колочавців у роки Другої світової війни, що перебували в рядах угорської, радянської та чехословацької армій. Користується великою популярністю музейний комплекс „Старе село”, де відтворена атмосфера села ХІХ–ХХ століття та тогочасний побут колочавців, представлена тут також „Церковно-приходська школа” часів Австро-Угорського періоду та канцелярія „Угорського нотарського уряду”.

Серед музеїв с. Колочави найоригінальніше представлена тема шкільництвва, яка відтворена в музеях: „Радянська школа”, „Чеська школа”, „Церковно-приходська школа” планується відкриття музею „Угорська школа”.

Серед музеїв, які найбільше приваблюють туристів – це музей військової оборони „Лінія Арпада”, відтворено п`ять бункерів із 34-х, в яких розташовано понад дві тисячі експонатів Дугої світової війни На сьогоднішній день Колочава – це село 10 музеїв, 20 пам`ятників та 50 пам`яток історії і культури.

У святкуванні Дня угорської культури в с. Колочава також взяли участь: консул Генерального консульства Угорської республіки у м. Ужгород – Саліпскі Ендре, генеральний консул консульства Угорської республіки у м. Берегово – Тот Іштван, директор та заступник директора Саболч-Сотмар-Бережського комітацького архіву, викладачі Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ та багато інших представників угорської діаспори на Україні.

Михайло Марканич,
заступник директора Державного архіву Закарпатської області
Назад