Видання

Книга скорботи України. Закарпатська область. 6 том.Закарпатські втікачі в СРСР. 1939-1941: Збірник архівних документів і матеріалівВідлуння жахливої трагедії (До 75-х роковин Голодомору 1932-1933 років в Україні: Збірка статей, опублікованих у газетах 30-х років ХХ ст. в Підкарпатській Русі) / Упорядкув. М. В. Делеган, С. А. Вискварко. - Ужгород: ВАТ Мукачівська греко-католицька єпархіяІсторія Мукачівського замкуМонич Олександр, диякон. Заневський монастир в Полонинах: нариси з історії Угольського та Углянського монастирів Мараморошська святиня: нариси з історії Грушівського монастиря Карпатська Україна (1938-1939). Збірник архівних документів і матеріалівІсторія державної служби в Україні.Перелік фондів Державного архіву Закарпатської областіІсторія МукачеваАрхівні установи ЗакарпаттяКолективізація в ЗакарпаттіПерелік фондів та описівПамятники А.С.ПушкинуЗакарпатські Угорці і НімціМукачівська Греко-Католицька ЄпархіяЗакарпатські втікачі в СРСРІсторична символіка поселень Мукачівського районуДержавний архів Закарпатської області. Рекламно-інформаційний проспектЦерква Святого Миколая міста Сату-Маре-Мінтіу: історія та сучасністьШугаї: Історія веховинського села КолочаваРелігія: Історія верховинського села Колочава.Анотований реєстр описів фондів. МихайлоДелеган - Олена Куташі.ПЕРША СВІТОВА ВІЙНА
КАТАЛОГ ВИСТАВКИ
ДОКУМЕНТІВ ТА ФОТОГРАФІЇ

Посилання

www.president.gov.ua
www.rada.gov.ua
www.kmu.gov.ua
derzkomarhiv
www.nads.gov.ua
www.zakarpat-rada.gov.ua
www.carpathia.gov.ua
nazk.gov.ua

Новий рік – з новосілля!

Така чудова нагода випала одній з районних служб – архівній. Важливість цієї події визначається тим, що йдеться про установу, яка забезпечує унікальну можливість укладання документального літопису минулого та сучасного, без яких немислиме майбутнє. Йдеться як про населені пункти та колективи, так і про долю конкретної людини, причому, не лише з науковими інтересами, а й суто життєвими, буденними. Лише минулого року за її послугами зверталося кілька сотень жителів Великоберезнянщини.

Поліпшення умов зберігання архівних документів, створення оптимальних можливостей для обслуговування клієнтів – радість не лише для працівників архівного відділу райдержадміністрації, а й для кожного, хто з повагою ставиться до збереження писемних свідчень нашого вчорашнього поступу: його успіхів та бар’єрів, злетів і падінь, окреслених перспектив та нереалізованих зусиль. Церемонії відкриття нового офісу районного архіву урочистості додало й те, що в ній брали участь голова Державної архівної служби України Ольга Гінзбург, народний депутат України, закарпатець Станіслав Аржевітін, заступник голови ОДА Володимир Гоблик, директор Державного архіву Закарпатської області Михайло Делеган, голова РДА Роман Рогач, голова райради Василь Канюк та відповідальні працівники районних установ та служб.

Реконструкція приміщення колишнього районного відділення ощадбанку СРСР, а відтак і України під архівну споруду тривала кілька років після прийняття відповідного рішення сесії райради. Адже, що гріха таїти, установа тулилася у затісному приміщенні адмінбудинку, де не було можливостей створення сховища, а також перспектив подальшого розширення. Посприяти вирішенню більш зручної і комфортної «прописки» служби взявся особисто і голова районної ради Василь Канюк, який вплинув на пошук придатного приміщення, виділення необхідної грошової суми для здійснення реконструкції.

Роботи виконувалися під постійним контролем служб райдержадміністрації, які постановили надати архівній установі сучасного вигляду та створити новітні умови для функціонування. Попри те, що впадає у вічі пересічному відвідувачеві – євроремонти, сучасне обладнання, тепло та затишок – тут продумано ще обсяг для наступного розширення можливостей оптимального зберігання документів та вдосконалення роботи фахівців. Йдеться про просторе підвальне приміщення з встановленими уже комунікаціями та прибудови, які можна дообладнати для потреб установи.

День народження нового офісу розпочався, як і годиться, з освячення, яке провів благочинний району отець Василій (Ковач). Молитовне напуття покликане благословити службу на діяльність, що має гуманні наміри і принципи, слугує благові та добру. Оскільки йдеться про установу, яка найвищим пріоритетом своєї роботи визначає задоволення за-питів громадян, то віриться у здійснимість церковного напуття. Доречно тут зауважити, що за підсумками 2010 року архівний відділ Великоберезнянської РДА визнано кращим у Закарпатській області. Отже, тут до кожного запиту людей ставляться з повагою та почуттям відповідальності.

Перед церемонією урочистого відкриття установи запрошених гостей прийняв голова районної ради Василь Канюк. Розмова стосувалася винятковості події для сучасного економічного становища небагатого гірського краю. Адже приміщення з добротною основою при центральній дорозі райцентру могло бути залюбки викуплене підприємцями для відкриття торговельного чи іншого обслуговуючого закладу. Чому районна рада разом з виконавчою владою вирішили надати йому статусу, який вимагав ще й додаткових затрат? Такого спрямування розмові надала голова Державної архівної служби України Ольга Гінзбург, яка назвала подію у Великому Березному незвичайною для всієї очолюваної неї служби протягом останніх років. Адже багато солідніших установ сьогодні знаходяться у аварійних та пристосованих приміщеннях, які не відповідають вимогам часу. А тому лише схвалення заслуговує позиція районної ради та райдержадміністрації у використанні шансу створення сучасних умов для такої важливої установи як районний архів.

Як виявилося, районний депутатський корпус проголосував за виділення під реконструкцію будівлі для районного архіву 290 тисяч гривень – суму аж ніяк не надлишкову у районній казні. Про обставини прийняття такого рішення ще у 2007 році розповіли голова районної ради Василь Канюк та начальник архівного відділу РДА Любов Кохан. Вони підкреслили, що усвідомлення важливості справи виявилося спільним для районних владних структур і було важливо, що до цього з розумінням поставилися і депутати райради. Адже ще у 2007 році стало зрозумілим, що існуюче приміщення районного архіву тісне для 16 тисяч справ, що постає нагальна необхідність створення трудових архівів у населених пунктах гірського краю. До речі, 6 таких установ уже діє, а сьому невдовзі буде відкрита у Волосянці. До всього, зауважила Любов Кохан, у новому приміщенні є всі умови для відкриття районного трудового архіву, який надасть велику допомогу горянам при оформленні пенсій.

Схвально відгукнувся про подію, яка свідчить про діяльність владних структур району в ім’я людини, заступник голови ОДА Володимир Гоблик. Адже архіви є не лише задокументованою пам’яттю краю, а й можливістю громадян захистити майнові та інші права. Він вручив Подяку облдержадміністрації голові районної ради Василю Канюку за особисту участь у наданні нового приміщення архівному відділу РДА.

З гарною подією у житті жителів гірського краю та добрим карбом діяльності владних структур привітав учасників зустрічі народний депутат України, меценат багатьох культурно - освітянських заходів Закарпаття Станіслав Аржевітін. Він вручив районному архіву комп’ютер, побажавши налагодити сучасні прогресивні методи обслуговування клієнтів.

Опісля відбулася сама церемонія відкриття офісу районного архіву. Символічну червону стрічку розрізали голова Державної архівної служби України Ольга Гінзбург, голова районної держадміністрації Роман Рогач та голова районної ради Василь Канюк. Вдячне слово присутнім та сподівання на успішне вдосконалення архівної служби району виголосила начальник архівного відділу РДА Любов Кохан.

На фото: Під час зустрічі керівників району та області з головою Державної архівної служби України Ольгою Гінзбург та народним депутатом Верховної Ради України Станіславом Аржевітіним; почесна відзнака колективу районного архівного відділу РДА.

Віднині офіс відчинено для всіх краян, які хочуть чи змушені скористатися послугами архівної установи району. Тож гарний початок хай справдиться успішною діяльністю!

Газета КАРПАТСЬКА ЗІРКА від 28.01.2011 №4(7907)
Назад