Видання

Книга скорботи України. Закарпатська область. 6 том.Закарпатські втікачі в СРСР. 1939-1941: Збірник архівних документів і матеріалівВідлуння жахливої трагедії (До 75-х роковин Голодомору 1932-1933 років в Україні: Збірка статей, опублікованих у газетах 30-х років ХХ ст. в Підкарпатській Русі) / Упорядкув. М. В. Делеган, С. А. Вискварко. - Ужгород: ВАТ Мукачівська греко-католицька єпархіяІсторія Мукачівського замкуМонич Олександр, диякон. Заневський монастир в Полонинах: нариси з історії Угольського та Углянського монастирів Мараморошська святиня: нариси з історії Грушівського монастиря Карпатська Україна (1938-1939). Збірник архівних документів і матеріалівІсторія державної служби в Україні.Перелік фондів Державного архіву Закарпатської областіІсторія МукачеваАрхівні установи ЗакарпаттяКолективізація в ЗакарпаттіПерелік фондів та описівПамятники А.С.ПушкинуЗакарпатські Угорці і НімціМукачівська Греко-Католицька ЄпархіяЗакарпатські втікачі в СРСРІсторична символіка поселень Мукачівського районуДержавний архів Закарпатської області. Рекламно-інформаційний проспектЦерква Святого Миколая міста Сату-Маре-Мінтіу: історія та сучасністьШугаї: Історія веховинського села КолочаваРелігія: Історія верховинського села Колочава.Анотований реєстр описів фондів. МихайлоДелеган - Олена Куташі.ПЕРША СВІТОВА ВІЙНА
КАТАЛОГ ВИСТАВКИ
ДОКУМЕНТІВ ТА ФОТОГРАФІЇ

Посилання

www.president.gov.ua
www.rada.gov.ua
www.kmu.gov.ua
derzkomarhiv
www.nads.gov.ua
www.zakarpat-rada.gov.ua
www.carpathia.gov.ua
nazk.gov.ua

У поштовому архіві Клуж-Напока (Румунія).Серпень 2008 р.


Kluzh У центрі - голова закарпатського осередку Спілки архівістів України М. В. Делеган. Справа - директор архіву Клуж-Напока Іоан Драган.

Нині триває робота з видання другого тому збірника документів, що зберігаються у сховищах Державного архіву Закарпатської області і стосуються історії, насамперед, двох країн, а також інших держав Карпатського регіону. З румунськими колегами проробляється ряд міжнародних грантових проектів.

Зазначимо, що місцевий осередок Спілки архівістів України надає також посильну підтримку українцям, які мешкають у Румунії. Під час поїздок до Румунії спілчанцями здійснювався пошук документів з історії України, зокрема Закарпаття, у архівах сусідньої країни. Зокрема, у 2008 році у повітовому архіві міста Клуж-Напока було виявлено оригінальний лист Б. Хмельницького, що датується 1648 роком, а також численні документи з історії Закарпаття, насамперед Мараморошчини, яких не торкалася рука дослідника.

До речі, в Україні існує державна програма підтримки українців за кордоном. Днями черговий документ зазначеної тематики видав Кабінет Міністрів України. А у звітній доповіді про це - жодного слова. Я вважаю, що Спілка не використовувала свої реальні можливості.

Нові підходи у міжнародній співпраці місцевого осередку Спілки архівістів України та Державного архіву області намітилися з колегами зі Словаччини: крім спільної роботи з колегами - архівістами, укладено Угоду про співпрацю із Інститутом суспільних наук Словацької академії наук (м. Кошіце). Відповідно до угоди 9-10 червня 2008 року.

Державний архів Закарпатської області, місцевий осередок Спілки архівістів України, Інститут суспільних наук Словацької академії наук в м. Кошіце та факультет гуманітарних наук університету Матея Бели в Банській Бистриці провели у конгресовому центрі Академії наук Словаччини Міжнародну наукову конференцію "Українська Повстанська Армія в повоєнний період у Карпатському регіоні: бандерівці - факти, домисли та легенди".

11-14 листопада 2009 року, там же, у Словаччині, відбулася друга Міжнародна наукова конференція на зазначену тему. Організатори - попередні. Спонсором конференції та її активним учасником залишається народний депутат України С. М. Аржевітін.

Закарпатський осередок Спілки архівістів України, Державний архів області активно і систематично пропагують невідомі сторінки історії України серед українців та місцевого населення сусідніх держав, демонструють реальну відкритість архівних джерел в умовах молодої української демократії. До прикладу, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 2 липня 2008 року № 594 "Про затвердження Державної цільової програми інформування громадськості з питань європейської інтеграції України на 2008-2011 роки", наказу Державного комітету архівів України від 30 липня 2008 року № 164 щодо виконання заходів Державної цільової програми та відповідного наказу Державного архіву області від 7 листопада 2008 року, 20 листопада 2008 року у мерії міста Ніредьгаза Угорської Республіки було організовано і відкрито виставку архівних документів з нагоди 75-річчя Голодомору в Україні 1932-1933 років.

На виконання наказів Державного комітету архівів України від 19.05.08 № 101 "Про виконання Плану першочергових заходів щодо розвитку зв'язків з українцями, які проживають за межами України, із збереження, захисту та популяризації культурних надбань українства у світовому цивілізаційному просторі на 2008-2009 роки", затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2008 року № 668-р, голова закарпатського осередку Спілки архівістів України, директор архіву 26-28 листопада 2008 року в м. Кошіце Словацької Республіки, відповідно до угоди щодо міжнародної наукової співпраці, взяв участь у роботі міжнародного семінару "Українська Повстанська Армія і Словаччина після Другої світової війни".

Важливою складовою семінару була виставка документів з проблем УПА з фондів українських архівів, підготовлена та організована спілчанським осередком та Держархівом області. Одночасно, вперше у такому форматі та в історії архівної справи області, в приміщенні Кошіцького обласного архіву (Словаччина) було презентовано ще одну виставку - експозицію видань Державного архіву Закарпатської області. Подібної акції за всю історію архівної справи не проводив жоден архів України. Обидві виставки, особливо публікації архіву, викликали жвавий інтерес словацьких архівістів, науковців і засобів масової інформації, заявила директор Кошіцького архіву Мілена Остролуцька.

Директори Державного архіву Закарпатської області України та Інституту суспільних наук Словацької академії наук провели консультації щодо стану і перспектив реалізації у 2009 році спільного проекту на тему: "Дослідження інтеграції українського етносу в Карпатському регіоні у повоєнний період".

З представниками вищих навчальних закладів Словаччини (П. Коня і П. Шворц) було обговорено питання подальшого розвитку співпраці. Відбулася також зустріч з представником Кошіцької телевізійної компанії "АТАКАХ" Свого Кратохвіловою (на її прохання), з якою обговорювалося питання участі архівістів Закарпаття у створенні фільму про складну долю жертв сталінського режиму, в тому числі словаків та закарпатців.

Осередок Спілки архівістів України на Закарпатті, Державний архів Закарпатської області мають стабільні ділові стосунки з генеральними консульствами Словаччини в Ужгороді та Угорщини в Ужгороді і Берегові, Чехії - у Львові, Румунії - у Чернівцях.

Вважаю, що спілчанська робота оперативніше має відображатися на сайті Спілки архівістів України.

З цією метою його необхідно регулярно оновлювати. Доцільно було б відновити також видання Вісника САУ.

<< Назад